Czy debil wymyślił brainstormy? To pytanie stanowi punkt wyjścia do fascynującej podróży przez burze mózgów w naszym najnowszym odcinku podcastu. Przygotuj się na nieco chaotyczne, ale z pewnością wartościowe rozważania na temat tego, czy ten proces jest sprzymierzeńcem czy wrogiem kreatywności.

Czy każdy brainstorm to strata czasu?

Zaczynamy od spostrzeżenia, że brainstormy często są używane bez zastanowienia, jednak czy na pewno są pozbawione sensu? Chociaż mają potencjał stymulowania kreatywnego myślenia, równie dobrze mogą zakończyć się bezładną paplaniną. Brak krytyki, spójnych wniosków, jasno określonych celów i struktury – to wszystko może wpływać na efektywność pracy zespołowej.

Podkreślamy kluczową rolę nauki podstawowych umiejętności, zwłaszcza takich jak sztuka pisania briefu czy zaproszeń na spotkania (tak, tak, może niektórym ciężko w to uwierzyć, ale to serio wciąż mało spotykane). W świecie nowoczesnych organizacji ta rzadka umiejętność otwiera drzwi do sukcesu zawodowego.

Opowiadamy o mniej lub bardziej udanych brainstormach, w których brałyśmy udział i dzielimy się, co poszło nie tak. Dla wytrwałych słuchaczy znajdzie się też wartość edukacyjna – podajemy na tacy składniki dobrego brainstormu.

Nie chcemy tu zdradzać wszystkich wniosków, ale jeśli nurtuje Cię pytanie, czy burza mózgów może być sprzymierzeńcem czy wrogiem kreatywności, to zapraszamy do wysłuchania naszego podcastu. Pozwól, że zabierzemy Cię w inspirującą podróż przez ten niejednoznaczny labirynt burzy mózgów!

Źródła, na które powołujemy się w odcinku:

  • Productivity Loss in Brainstorming Groups: A Meta-Analytic Integration Brian Mullen and Craig Johnson- Syracuse University
  • A Reexamination of Brainstorming Research: Implications for Research and Practice October 2005- Gifted Child Quarterly – Scott Isaksen, John P. Gaulin
  • Handbook of group creativity and innovation. Oxford University Press, in press – Publisher: Oxford University Press – 2018