O kulturze zapierdolu. Jak nauczyć się pracować efektywnie? Pytamy eksperta
Dzisiaj przed nami nie lada gratka (hehe 😉). Mamy dla Was niezwykle charyzmatycznego, doświadczonego i znającego się na rzeczy gościa specjalnego – Lecha Rychlińskiego. Lech od wielu lat zajmuje się kreowaniem przestrzeni dla efektywnej pracy ludzi, robiąc to tak, żeby ludziom pracowało się dobrze i żeby skutecznie wykonywali powierzone im zadania.
A rozmawiać będziemy o szeroko pojętym zasuwaniu z taczkami i czy mamy czas je załadować. Dokąd tak wszyscy biegamy, z czym i po co?
Zaczniemy od zastanowienia się nad korzeniami 8-godzinnego dnia pracy. Kto to wymyślił i czy ten pomysł był genialny, czy może jednak debilny?
W trakcie naszej rozmowy poruszymy tematy związane z edukacją i kulturą pracy. Jak szkoła wpływa na to, jak pracujemy, i czy jesteśmy naprawdę gotowi na różnorodność stylów pracy? Czy system szkolnictwa rzeczywiście nas do tego przygotowuje, a może jesteśmy od początku po prostu wychowywani na korposzczury?
Jeżeli wasze dzieci też buntują się przeciwko zaczynaniu lekcji o 8:00, to nie mamy dobrych wieści – system szkolnictwa jeśli się zmienia, to bardzo powoli. Na tyle powoli, że tej zmiany nie widać gołym okiem.
Jak więc przekonać młode umysły do odrabiania pracy domowej? Jak wpływają one na naszą efektywność i samodyscyplinę? Według jednych są kluczem do lepszej organizacji czasu, a inni sądzą, że to wprawki do dobrego funkcjonowania w kulturze zapierdolu. Czy faktycznie czas pożegnać się z nimi na dobre?
Wysnuwamy śmiały i zachęcający do podjęcia odpowiedzialności za siebie wniosek – nawet jeśli nikt z nami o tym nie rozmawia, nikt nie pyta, nikt nie uczy, to możemy przecież sami poddać refleksji nasz sposób na efektywne i satysfakcjonujące wykonywanie naszej pracy.
A propos, co w codziennym życiu zawodowym dobrego chłopa? Hop, hop, hop! Przecież praca to nie tylko spełnianie obowiązków, bo social media same się nie poscrollują.
Liderzy nie mają więc łatwego zadania. Budowanie przyjaznego środowiska i zmotywowanych zespołów to trudna i mozolna praca. Podpowiadamy, jak się za nią zabrać.
Zagłębimy się więc również w tajemniczy świat autonomicznych, turkusowych, demokratycznych zespołów. Czy jest to tylko idealistyczna wizja, czy może rzeczywiście da się stworzyć efektywny zespół, gdzie każdy czuje się swobodnie, a pracuje efektywnie?
Zastanowimy się też nad zarządzaniem organizacją przez cele i wartości, a nie tylko przez liczbę na wypłacie. Przecież oprócz pieniędzy istnieją inne wymierne wartości, które realnie wpływają na jakość naszego życia. Poczucie sensu, relacje i satysfakcja mogą być równie ważne, jeśli nie ważniejsze, niż oczekiwana wypłata.
Zapraszamy Was do wzięcia udziału w tej fascynującej dyskusji, w której razem z Lechem Rychlińskim poszukamy inspiracji do tego, jak pracować lepiej i czerpać z tego radość.
Książki, które poleca Lechu:
Rework, Jason Fried, David Heinemeier Hansson
Taka praca nie ma sensu, Tony Schwartz