Jak się wywala ludzi z pracy?
Spoiler alert: często bardzo brzydko. Ponieważ masowe layoffy to jeden z najgorętszych tematów ubiegłego i tego roku w biznesowym światku, bierzemy pod lupę sposoby rozstawania się z pracownikami. Czy da się zminimalizować traumę? Czego absolutnie nie robić, jeśli chcemy mimo wszystko zachować twarz? Zagłębiamy się w dyskusję.
Każdy z nas może być wywalony. Nie ma co żyć w bańce, że jeśli robisz super robotę, to nikt Cię nigdy nie zwolni. Ale bardzo często to nie jest twoja wina, tylko kwestia niedociągnieć po stronie firmy lub nowej rzeczywistości finansowej.
Zwolnienie z pracy jednak zawsze jest ogromnym stresem, niezależnie od powodu. Dlatego tym bardziej nie ma co łamać ludzi, z którymi się rozstajemy. Należy im się szacunek i rzetelny powód.
Czy szef może Cię zwolnić tylko dlatego, że Cię nie lubi? Z biznesowego punktu widzenia, kiedy opłaca się wypłacić odprawę i pozwolić komuś odejść w spokoju? Co to jest likwidacja stanowiska pracy? Prawo pracy precyzuje te zagadnienia, a także określa prawa pracownika podczas zwolnienia. Rozmawiamy o tym, jak powinno to wszystko wyglądać z perspektywy pracodawcy, pracownika i HR-owca.
Przede wszystkim sytuacja HR-owca, który musi przeprowadzać zwolnienia, może być trudna, gdy bezpośredni manager unika tej presji. Jak należy przeprowadzić layoff, żeby nie wylądować w sądzie pracy?
Jak hiring plan wpływa na masowe zwolnienia? No wpływa. I to bardzo. Zastanowimy się nad konsekwencjami sztucznego pompowania bańki startupowej i nieodpowiedzialnego zatrudniania. Ponadto, omawiamy złe praktyki w procesie zwalniania, takie jak szukanie haków czy podkładanie świń.
Przedstawiamy praktyczne rady i sprawdzone praktyki, jak minimalizować ból zwolnienia i jak zwalniać z szacunkiem. Poruszamy też temat umiejętności, które warto rozwijać, aby zatrudniać i zwalniać z honorem. Bez względu na linie wykształcenia, warto kształcić się jako manager.
Podsumowując, dowiemy się, jak transparentność i praca nad projektami mogą być odpowiedzią na przerost zatrudnienia, który często kończy się masowymi zwolnieniami.
Zapraszamy do wysłuchania pełnego odcinka podcastu, gdzie rozwiniemy te tematy i podzielimy się naszym doświadczeniem!